Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş yanıkları ya bazı hastalıklar yüzünden ciltte oluşan lekeler pek çok insanın sorunları arasındadır. Bu lekelerden tamamen cilt üzerinden kurtulmak kısa sürede mümkün değildir. Ancak sağlıklı beslenmenin düzenli temizlik sayesinde zaman içerisinde iyileşebilirsiniz.

Ciltteki Lekelere Son
Ciltteki Lekelere Son

Sivilce Problemi

Cilt lekeleri denildiği zaman akla ilk gelen durum sivilce problemidir. Genel olarak ergenlik çağında bulunan insanlarda devamlı olarak bu problem zaman geçtikçe hormonların sabit şekilde çalışmasıyla beraber azalsa bile ciltte lekelere yol açmaktadır.

Ciltteki Noktalara Son
Ciltteki Noktalara Son

Sivilceler pek çok kişinin bir hayli sorun edebildiği cilt problemleri arasındadır. Cilt sorunları insanlarda yaşam kalitesini, sosyal hayatı olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu konunun çözümü ise yeni çıkan sivilceleri patlatmak değildir. Bu uygulamayı gerçekleştirme zamanla ciltte oluşabilecek lekelere zemin hazırlayabilir. Sivilceli ciltlerin düzenli şekilde temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ise ileride cilt kanseri ortaya çıkmaktadır.

Ne Yapılmalı?

Sivilce sorunu tüketilen gıdalara dikkat ederek azaltılabilir. Ciltte yağ ve su oranlarını dengede tutabilmek sivilce oluşumunu azaltmaktadır. Bu yüzden sizde yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Bunun yanında cilt güzelliği için mutlaka bol bol su tüketmek gerekir.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Faktörü

Cilt üzerinde hoş görünmeyen leke sorunlarına yol açacak bir başka sorun ise da fazla güneşe maruz kalmaktır. Güneşte kaldıktan sonra oluşan yanıklar sivilce sorunu gibi zamanla cilt kanserine yol açabilmektedir. Bu konu ciddiye alınması gereken bir durumdur. Güneşe çıktığınız sırada gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Gün içerisinde güneşin zararlı ışınlarından en yoğun olduğu zamanlarda dışarıda çıkmamanız gerekir. Deniz veya havuz kullanımı sonrasında güneşlenmek istiyorsanız mutlaka duş almanız gerekir. Duş alınmadığı zaman tuzlu ve klorlu su, koruyucu kremlerle bir araya gelmekte ve ciltte istenmeyen lekelere neden olmaktadır.

Ciltte Oluşan Lekeleri Nasıl Önlerim
Ciltte Oluşan Lekeleri Nasıl Önlerim
Karbonat Maskesi

Cilt lekeleri için maske nasıl yapılır? Maskeyi yapmak için ilk olarak 1 kaşık süzme yoğurdun içerisine yarım çay kaşığı karbonat koymanız gerekir. 1 tatlı kadar kaşığı da mısır unu içerisine eklemelisiniz. Bu maskeyi lekenin yer aldığı cildinizin üzerine uygulayıp cildinizin hassaslık durumuna göre belirleyeceğiniz süre kadar bekletmeniz gerekmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*