Ergenlik Çağı – Başa Çıkma Yolları

İnsan hayatının en zorlu dönemlerinden birisidir ergenlik. En sakin geçirenlerde bile en azından ebeveynler ile yaşanan çatışmalar bu dönemde baş gösterir.

Ebeveynler ne kadar açık fikirli olsalar da ergenler, kendi yaş grubundaki kişilerle konuşmaktan, fikirlerini onlarla paylaşmaktan yana kullanır tercihlerini. Aileye karşı kapalı, dışa açık bu dönem, aynı zamanda ergen açısından da çeşitli tehlikelerle karşı karşıya olabileceği dönemdir. Bu da ebeveynlerin daha da çok endişelenmesine neden olur.

İşte tam da bu noktada ergenlikle başa çıkma yolları bilinmelidir.

Ergen İç Dünyası

Ergenlik, çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atılan bir dönemdir. Bu nedenle de ergen artık çocuk olmadığını çevresine ve özellikle ailesine ispatlamak ister. Bağımsız bir birey oldukları gerçeğini, kendi bağımsız kararlarını verebileceklerini kanıtlama ihtiyacı içindedirler. Bunun için aileler, aileyi ilgilendiren her konuda çocuğun da fikrini almaya çalışmalıdır. Bu “artık büyüdün, fikirlerin önemli” mesajı olacaktır ergenler için.

Bağımsız olabileceklerini düşünen ergen için arkadaşları son derece önemlidir. Sonuç olarak onlar da aşağı yukarı aynı sorunları yaşayan bireylerdir. Arkadaşlık ilişkilerinin önem kazanmasının bir diğer nedeni de kimlik karmaşası içinde bulunan ergenin, kimlik kazandığı gruplar  içinde, ruhsal ge-reksinimlerini karşılamış olmasıdır. Ergen kişinin kendi yaş grubundaki insanlarla bir arada olabile-ceği çeşitli kurslara yönlendirilebilirler. Elbette ilgi alanlarına göre ve birlikte seçilmelidir bu kurslar.

Aile kriterlerinden uzaklaşan ergenin, arkadaşları gibi yaşamaya, düşünmeye ve davranmaya başladığı bu noktada aile içi çatışmalar körüklenir. Çatışmalar, ergenin ailesi ile iletişimi azaltması ve hatta zaman zaman bitirmesine, kendini odasına bilgisayar ya da müzik dinleyerek zaman geçirmesine neden olur. Bu mahremiyet ihtiyacıdır. Bütün boş zamanlarında odasında müzik dinler ya da bilgisayar başındadır. Örneğin çocuğun odasına izni olmadan girmemek, odanın kapısını her zaman çalarak girmek, “sana saygı duyuyorum” mesajıdır.

Bu dönemde aile tarafından daha önce rahatlıkla sorulan ve cevaplanan sorular, şimdi ergen için hesap sorma olarak nitelenmektedir ve tepki ile karşılanır. Kısacası ergenlikle başa çıkma kararlı ve bilinçli bir strateji meselesi halini alır.

Ergenlik Döneminde Ebeveyn Davranış Şekli

Evet, zor dönemdir ergenlik. Yine de yapılabilecek ve bu dönemin daha kolay aşılmasını sağlayacak bazı tedbirler alınabilir.

Öncelikle ebeveynler unutmamalıdır ki; bu dönem sadece kendileri için değil ergenler için de zor bir dönemdir. Bu nedenle ergenlere sabırlı ve anlayışlı davranılmalıdır. Elbette sınırlarınız olduğunu da ergene kesin olarak hissettirmelisiniz.

Ergene çocuk gibi davranılmaması son derece önemlidir. Ve ebeveynler olarak siz, çocuğun arkadaşı olmadığınızı unutmamalısınız. Siz anne ve babasınız. En önemlisi ergenlikle başa çıkma yolları istikrarlı şekilde uygulanmalıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*