Ertesi Gün Hapları Artık Reçete ile Satılacak

Öncelikle ertesi gün hapları hakkında biraz bilgi vermek gerekebilir. Bu haplar cinsel ilişkiden sonra 72 saat içindealınırsa hamilelik riskini engelliyor. Fakat bu hapların kullanımı konusunda birtakım önlemler almak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı da bu kapsamda önlemler almaktadır. Şöyle ki bu ilaçların satışının,  amacının dışında ya da gereksiz kullanılma gerekçesiyle reçetesiz olarak gerçekleşmeyeceği açıklandı. Bu ilaçlar hormon ilaçları kapsamında yer alıyor ve hamilelik riskini önlüyor.

Ertesi Gün Hapları Artık Reçeteyle Satılacak

“Ertesi gün hapı”, artık reçete olmadan satın alınamayacak. Bu konuda bazı uzmanlar da çeşitli açıklamalarda bulundular. Şöyle ki hapların reçete ile satılması sonucuyla bazı insanlar bu haplara ulaşamayacak. Bu da doğumları kontrol etmek açısından zorluklar yaratacak. Bunun dışında ertesi gün hapına zorunlu reçete uygulaması yüzünden vatandaşlar ekstradan masrafın altına girecekler. Bu ilaçların kolay ulaşılamaması durumunda nüfus patlaması olabilir, doğumlar kontrol edilemeyebilir. Ya da kürtajın yasak olduğu ülkemizde birçok soruna yol açabilir, risk oluşturabilir.

Haplara Ulaşım Kolaylaşmalı

Bazı ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılamaz. Fakat bazı ilaçlar için de doktor açıklamalarına gerek yoktur. Ertesi gün hapı için de doktora gidip sıra beklemeye gerek yoktur. Çünkü; bu hapın kullanım amacı da bellidir. İlacın nasıl kullanılacağı ya da kimlerin alması gerektiği de ortada. Bu yüzden özellikle kürtajın yasak olduğu dönemde, bu haplara ulaşım kolay olmalıdır.

Eczacılara Yetki Verilmeli

Çoğu insan bu ilacı almak için doktora gitmek istemez. İlacı, reçetesiz bir şekilde satan eczacılara ceza verildiğinde ise bu ilaca ulaşım azalır, bu da birçok soruna neden olur. Genel olarak şu algıyı da paylaşmak gerekir. Hormon ilaçlarını çok uzun süre kullanmak, şeker düzenini, metabolizmayı ve sağlığı olumsuz yönde etkiler. Fakat reçetesiz ertesi gün hapları bu kategorinin dışında yer alır.

Diğer İlaçlara da Uygulanabilir

Bazı kişiler, yaptığı açıklamalarda reçeteli satış uygulamasının diğer ilaçlara da yansıtılması gerektiğini dile getiriyor. Yani ertesi gün hapının reçete ile satılması eleştirilir. Örneğin; antibiyotik ilaçlarda da böyle bir uygulama yapılabilir. Çünkü ülkemizde bilinçsizce antibiyotik kullanan kişilerin sayısı çok fazla. Yani bu durumda bir önlem alınacak ve iyileştirme yapılacaksa bahsedilen en son ilacın ertesi gün hapı olması gereklidir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*