İlişkiler : İlişkilerde Yaş Farklarının Yol Açtığı Sorunlar

Kadın-erkek ilişkileri her zaman karışık, zor ve anlaşılmaz olmuştur. Kadın ve erkek arasındaki yaş farkının ne kadar olması gerektiği ve bu konudaki kriterler her zaman tartışılmıştır. Özellikle günümüzde birçok ünlü kişi tarafından yapılan evliliklerde kadınların yaşı erkeklerden daha küçük olmaktadır. Tabii ki bunun hem olumlu hem de olumsuz sonuçları vardır diyebiliriz. Ama genel olarak baktığımızda bu ilişkilerdeki olumsuz sonuçlar daha fazladır. Doğal olarak kadın-erkek ilişkisinin sorunsuz ilerlemesi beklenemez fakat ilişkilerde yaş farkı fazla olduğunda kişilerin birbirlerini anlama konusunda birtakım zorluklar çektiği söyleyebilir.

Ne Gibi Sorunlar Yaşanıyor?

Çiftler arasındaki sevgi ne kadar yoğun olursa olsun kadın- erkek yaş farkı ne kadar fazlaysa uzun vadede o kadar büyük problemlere yol açıyor. İlişkinin ilk zamanlarında bu sorunlar göz ardı edilebilir ya da çözülebileceği beklenebilir. Çiftler birbirine alıştıkça ve zaman geçtikçe bu sorunların çözümü de giderek zorlaşıyor. İlk günlerdeki mutluluk ve heyecan bitince birtakım sorunlar su yüzüne çıkıyor.

ilişkilerde-yaş-farkının-yarattığı-sorunlar

Yaş Farkı Yetersiz Hissettiriyor

Öncelikle partnerinizden yaşlıysanız daha sabırsız olabiliyorsanız. Kadın ya da erkek fark etmez bir yerden sonra kendinizi yetersiz hissedebilir ya da karşınızdakini olgun olmama konusunda eleştirebilirsiniz. Partnerinizin deneyim konusunda mutlaka eksik olduğunu düşünürsünüz. Yani o yollardan çoktan geçmiş olduğunuzu düşünürsünüz. İlişkideki yaşı büyük olan taraf size öğüt verme yarışına girebilir, sürekli deneyimlerinden söz ederek sizi sıkabilir. Bu da aranızdaki derinliği arttırır. Bu sayede canınız sıkılabilir, ilişkide birçok sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun dışında ilişkilerde yaş farkı problemi, erkek partnerin kadından yaşlı olması durumunda bir yerden sonra gençlik kaygısına düşmesine neden olabilir. Erkek partner kendi yaşını küçültmeye de çalışabilir.

Sorun Maddiyat Da Olabilir

İlişkide yaş farkının yol açtığı sorunlar arasında maddiyatı da sayabiliriz.Yaşı büyük olan partnerin maddi durumu genelde daha iyi olur. İlişkiniz sırasında bunu olumsuz bir silah gibi kullanırsanız bu durum, partnerinizi zor duruma sokacak ve soğutacaktır. Fazla para harcamayı seviyorsanız bir süre sonra bu durum partnerinizin size daha fazla karışmasına sebep olabilir. Bu da uzun vadede kavgalara hatta ayrılıklara sebep olabilir. İlişkiyi zorlaştıran etmenlerden en önemlilerinden biri de maddiyat konusudur diyebiliriz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*