Ponpon Perde Yapımı

Rengarenk görüntüsü ile evlere enerji katan ponpon perde kullanımı çok çeşitli alanlarda değerlendirilebilmektedir. Çocuk odası ve balkon kapıları en yaygın kullanıldığı yerler arasında yer almaktadır. Evde artan iplerden, yünlerden dahi yapılabilecek olan ponpon perdeler, ekonomik, şık ve havalı dekorasyon ürünleri olarak görülmektedir.

Pon Pon Perde Modelleri
Pon Pon Perde Modelleri

Ponpon perde yapımı oldukça basittir. Bunun için çeşitli malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Evde bulunan fazla ipleri değerlendirmenin de değişik ve havalı bir yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Ponpon Perde Yapım Malzemeleri

Öncelikle ponpon perde yaparken yapmak istediğiniz yoğunluk ve renklere göre ipe ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu iplerin ince yapılı yün ipler olması daha şık durması için önemlidir. Ayrıca yapımda kullanmak için ponpon yapımı için kartondan halka da gerekli malzemeler arasında yer almaktadır.

Pon Pon Perde Yapımı
Pon Pon Perde Yapımı

Perde tokası, akstrefor, kalın kurdele, iğne – iplik kullanılacak malzemeler arasında yer almaktadır.

Ponpon Perde Yapım Aşamaları

Akstrefor aynı zaman koza ipi olarak da bilinmektedir. İnternetten veya tuhafiyelerden satın alınabilmektedir. Ponpon perde yapımına öncelikle koza iplerini kurdeleye bağlamakla başlanmaktadır. Ardından perdenin üst kısmının sert durması için oraya akstrefor dikilmelidir. Perdenin üst kısmına dikilen akstreforun ardından istenilen sayıda perde tokası veya halkası akstrefor üzerine dikilmelidir.

Perde Pon Ponu Nasıl Yapılır
Perde Pon Ponu Nasıl Yapılır

Ponpon perde yapımı için bunlardan da önce bilmeniz gereken konu ponpon yapımı öğrenmek olmaktadır. Ponpon yapımı ortası yuvarlak kesilmiş, yuvarlak bir karton parçasıyla yapılabilmektedir. bunların yanı sıra bilinen farklı ponpon yapımı yöntemleri bulunmaktadır. İstediğiniz sayıda ponpon yaptıktan sonra ponponları iplerin üzerine dikerek aşağı doğru sarkıtılması sağlanmalıdır.

Ponpon Perde Kullanımı

Ponpon yoğunluğu, ponpon perde yapım aşamaları içinde tamamen size bırakılmaktadır. Ponpon perdenin uzunluğunu da kendi zevkinize göre ayarlamanız mümkündür. İsterseniz tüm kapıyı kaplayacak şekilde, isterseniz fon perde gibi az sayıda yaparak kullanabilirsiniz.

Ponponlu Perde
Ponponlu Perde

Dekorasyona renk katmak amacı ile kullanılan ponpon perdeler sıklıkla çocuk odası, mutfak ve balkon kapılarında tercih edilmektedir. Sizler isteğe göre çocuklarınızın pencere kenarlarında da bu ponpon perdeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta yapım aşamasına çocukları da dahil ederek bu işi, bir aktiviteye dönüştürebilir, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.kadikoypiyanokursu.net/

Popüler Aramalar:

  • perde ponponlari

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*